- Úvod
- Rady a návody
- Co je FPV a jak s ním začít?
Co je FPV létání a jak s ním začít
Co FPV znamená?
Jedná se o zkratku z anglického „First person view“, neboli pohled z první osoby. To znamená, že nevidíte samotný dron, ale díváte se přes FPV brýle, do kterých se vám přenáší obraz, prostřednictvím zabudované kamery přímo na dronu. Díky tomu se z vás stává opravdový pilot.
Jak začít s FPV?
„Koupím si vybavení a začnu létat“ 🤔. Zní to logicky, ale z daleka ne pro všechny z nás. S kvalitním vybavením se bez problémů dostanete na 30 tisíc korun (bez vybavení dílny). Pokud takové možnosti máte, tak je to samozřejmě nejjednodušší cesta.
Tímto způsobem za mnou, v roce 2019, přišel můj bratr. Okamžitě jsem se pro věc nadchnul a jelikož už od dětství máme „systém“, co má jeden, musí mít i druhý, tak jsem začal pátrat, jak se k dronům dostat. Neměl jsem takové finanční možnosti, proto jsem šel cestou nákupu již použitého vybavení a dostal se tak na cenu cca 6 tisíc korun. Kvalitativně nesrovnatelné, ale pro zjištění, zda mě to vůbec bude bavit, dostačující. Postupem času jsem vybavení obměňoval za kvalitnější, investice rostly, ale už jsem věděl, že se tomu chci věnovat. Pro někoho by právě tento postup mohl být řešením.
Je tu ale ještě jeden způsob, mnohem levnější. K tomu vám stačí vysílač a PC. Existuje totiž několik simulátorů (osobně využívám Liftoff), které vám pomohou jak se základním, tak pokročilým ovládáním dronu. Jednak můžete létat bez ohledu na počasí, ale hlavně, když padáte, tak se nic nerozbije 😀. A to je asi největší benefit. Sám jsem ze začátku trávil více času s pájkou než ve vzduchu.
To mne ale přivádí na nedílnou součást FPV létání a tou je modelářství. Věřte, že postavit si dron dle svých představ, který vypadá dobře a funguje, je skvělý pocit.
Race nebo freestyle?
Závodit nebo si létat jen tak pro radost? Dozvěděli jste se o FPV od známého, který závodí? Pak nejspíš půjdete stejným směrem a naopak. Bratr mě zasvětil do freestyle, u kterého jsem zůstal. Létat lze samozřejmě obojí, ale s freestyle dronem závod prostě nevyhrajete. Liší se jak konstrukčně, tak celkovým nastavením.
Rozdíl je patrný na první pohled. Zejména u umístění baterie, kdy závodní dron má baterii na „břiše“ a freestyle na „zádech“. Při stavbě závodního dronu použijete pouze nejnutnější komponenty pro snížení váhy a zvýšení rychlosti. Jelikož se věnuji převážně freestyle létání, budou články zaměřeny právě na tuto kategorii.
Osobně rozlišuji ještě jednu kategorii a to Long Range, neboli létání na velké vzdálenosti, díky kterému můžete pořizovat krásná panoramatická videa. K tomu jsou vhodnější větší rámy, zásuvný modul pro zesílení signálu vysílače, ideálně digitální přenos obrazu, GPS apod. V tomto případě je asi nejvhodnější zvolit řešení např. od DJI, ale v tu chvíli se vytrácí kouzlo modelářství. A legislativa Long Range zrovna moc nepodporuje (v podstatě zakazuje), ale o tom až později.
Závěrem
Rozhodnutí čemu se věnovat je čistě na vás. Na internetu je spousta inspirace z každého odvětví. Mějte ale na mysli jednu věc a to bezpečnost především! Neohrožujte tak sebe ani své okolí, i zkušení piloti padají 😉.
V příštím článku se zaměříme na jednotlivé komponenty a vybavení.
Doufám, že vám článek pomohl zodpovědět nějaké otázky nebo vás alespoň inspiroval 🙂.
David z 4FPVquad